DOLCE FINE GIORNATA

Fabuła

Maria Linde, niezależna, żydowsko-polska laureatka Nagrody Nobla, mieszka w Toskanii, otoczona ciepłem i chaosem w willi swojej rodziny. Kochająca matka i babcia, potajemnie flirtuje z o wiele młodszym Egipcjaninem, który prowadzi pobliską nadmorską kwaterę. Po ataku terrorystycznym w Rzymie Maria odmawia ulegnięcia histerii i antyimigracyjnemu nastrojowi, który szybko się pojawił, postanawiając w swoim przemówieniu podczas lokalnej uroczystości odważnie piętnować naruszanie demokracji w Europie. Jednakże nie jest ona przygotowana na publiczny i osobisty chaos, jaki wywołują jej słowa.

Tytuł: Dolce Fina Giornata (EN), Słodki Koniec Dnia (PL) , Un Soire en Toscane (FR) Czas trwania: 1h 32min Data premiery: 10 Maja 2019 (Polska)

Reżyseria: Jacek Borcuch
Scenariusz: Jacek Borcuch, Szczepan Twardoch, Marcin Cecko
W rolach głównych: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Antonio Catania, Lorenzo de Moor
Produkcja: Marta Habior, Marta Lewandowska, Michal Cechnicki, Tomasz Dukszta, Dymitr Solomko, Michal Turnau

Nagrody i nominacje

SUNDANCE FILM FESTIVAL 2019

AWARDS
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award: Krystyna Janda
NOMINATIONS
  • Grand Jury Price: Jacek Borcuch

MASTERCARD OFF CAMERA 2019 (KRAKÓW)

AWARDS
  • Best Polish Film: Słodki Koniec Dnia

CAMERIMAGE 2019

NOMINATIONS
  • Best Cinematography Debut: Michal Dymek
  • Golden Frog – Polish Films Competition: Michal Dymek

POLISH FILM AWARDS 2020 (EAGLES)

NOMINATIONS
  • Best Actress: Krystyna Janda
  • Best Supporting Actress: Kasia Smutniak

POLISH FILM FESTIVAL 2019 (GOLDEN LIONS)

NOMINATIONS
  • Best Film: Jacek Borcuch

POLISH FILM FESTIVAL IN LOS ANGELES 2019

NOMINATIONS
  • Best Film: Jacek Borcuch

Zwiastun filmowy

Soundtrack

Muzyka do filmu Jacka Borcucha -„Dolce Fine Giornata/Słodki koniec dnia” to muzyczna opowieść o współczesnym świecie, samotności, niemocy, spełnieniu i namiętności którego autorem jest muzyk i kompozutor – Daniel Bloom.

Muzyka do „Dolce FIne Giornata” miała być dość kameralna, tak jak historia rozgrywająca się w etruskim miasteczku Volterra. Filtrem, przez który chciałem opowiedzieć tą historię była perspektywa głównej bohaterki, poetki Marii Linde, granej przez Krystynę Jandę. Jej wewnętrzny świat, namiętność, samotność mimo sukcesów i wspaniałej rodziny, to była dla mnie bardzo ciekawa soczewka.

„Zawsze staram się być na planie filmowym – mówi kompozytor. - To jest dla mnie fundamentalna sprawa. Będąc blisko ekipy filmowej, a przede wszystkim aktorów, bardziej oswajam się z historią, którą muszę muzycznie opisać. Tym razem było podobnie. Zabrałem do Toscanii mały instrument i laptopa i skomponowałem tam kilka tematów. Tradycyjnie kręciłem też dokumentację na taśmie filmowej Super8mm, która bardzo pomaga mi później w pracy.

Prasa

Następny projekt

PEPSI